Национални конгрес о трговини људима
„Не у мојој смени“
23 - 25. априла 2021.
Kроз пројекат „Не у мојој смени“ и истоимени конгрес обраћали смо се директно младима и организацијама које раде са младима. Верујемо да је важно да се сви информишемо и едукујемо о овој теми.

Конгрес је одржан онлајн на стриминг платформи и трајао је три дана од 23. до 25. априла 2021. године, током којих су у шест сати едукативног програма обрађене следеће теме:
- ФЕНОМЕН И ОБЛИЦИ ТРГОВИНЕ ЉУДИМА – Унапређење знања организација цивилног друштва о трговини људима;
- УЛОГА ОРГАНИЗАЦИЈЕ ЦИВИЛНОГ ДРУШТВА У БОРБИ ПРОТИВ ТРГОВИНЕ ЉУДИМА – Подизање свести ОЦД о њиховој улози у борби против трговине људима;
- УПОЗНАВАЊЕ КЉУЧНИХ АКТЕРА/КИ ДРЖАВНОГ СИСТЕМА ОДГОВОРНИХ ЗА ПИТАЊА КОЈА СЕ ОДНОСЕ НА СУЗБИЈАЊЕ ТРГОВИНЕ ЉУДИМА – Повећање информисаности ОЦД о актерима у борби против трговине људима и унапређење међусекторске сарадње.
Национални конгрес о трговини људима “Не у мојој смени” званично су отвориле:
- Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности која је истакла да: „Постоји пуно простора за деловање јер је проблем трговине људима истински велик и комплексан и тежак за решавање јер је пуно предрасуда и ваља много тога научити. Треба да отворимо и ову тему и да као што назив каже „Не у мојој смени“ хајде сви да подигнемо капацитете, да се трговина људима не дешава онда када смо ми у прилици да то видимо и спречимо.”
- Др Стана Божовић, државна секретарка у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања која је поручила: „Веома је важно радити на превенцији и Министарство ће наставити да кроз све секторске политике и координирано са свима који су одговорни у систему државне администрације ради на унапређењу ове области и на превенцији зато што је ово проблем не само у нашој земљи, ово је и регионални и глобални проблем и морамо дати све своје капацитете да сваки човек има основна људска права која су му загарантована.“

На Конгресу је учествовало 11 говорника/ца:
- Митар Ђурашковић, национални координатор за борбу против трговине људима
- Проф. др Милан Жарковић
- Тамара Вукасовић, International Rescue Comitee ИРЦ
- Марија Вукашиновић, АСТРА
- Христина Пискулидис, АСТРА
- Добрила Марковић, Удружење Слобода нема цену
- Немања Обрадовић, Национална асоцијација практичара и практичарки омладинског рада
- Сања Савић, Центар за заштиту жртава трговине људима
- Андријана Радоичић, НВО АТИНА
- Др Нада Падејски Шекеровић, Локални тим за борбу против трговине људима, Нови Сад
- Сашка Јурић, Локални тим за борбу против трговине људима, Суботица
Конгрес је пратило више од 150 учесника/ца из омладинских организација, организација за младе, представника/ца система образовања, социјалне заштите, медија, као и самих младих људи.
Релевантност одабраних тема које су обрађене на Конгресу учесници/це у евалуацијама оценили су оценом 4,84. На питање како би оценили унапређење свог знања о трговини људима током Конгреса учесници/це оценили су оценом 4,53. Говорници/це Конгреса и њихово представљање теме трговине људима учесници/це оценили су оценом 4,73. Стрим платформа на којој је одржан Конгрес оцењена је са 4,71, док је целокупна организација оцењена са 4,73 од максимално 5.
Препорука учесника/ца било је много од којих већина наглашава да је потребно више оваквих обука, посебно за младе и у медијима које прате млади. Учесници/це су истакли да је потребно више пажње обратити на мале средине, и едуковати што више пре свега сарадника, али и становника, деце, родитеља и наставника на ову тему. Препорука је и да би било добро представити постојеће превентивне програме и разменити идеје о унапређењу превенције, поготово ако се узму у обзир економске последице пандемије.
УЧЕСНИЦИ/ЦЕ РЕКЛИ СУ О КОНГРЕСУ
на питање које су добре стране и шта је на њих оставило највећи утисак
- „Највећи утисак на мене је оставила активност локалних тимова, њихов састав и значај међусекторске сарадње на локалном нивоу, као и начини приближавања феномена трговине људима млађој популацији.“
- „Одлична организација програма.“
- „Учешће представника организације младих на Конгресу, јер је неопходна едукација деце и младих о трговини људима, а организације младих могу бити важни партнери у едукацији и уопште борби против трговине људима.“
- „Људи из праксе који врло јасно и конкретно наводе примере из праксе, знају и живе приче жртава и ту су за њих. Водитељка веома нежно, али одлично води кроз причу.“
- „Добре стране су нова сазнања до којих смо овом приликом дошли. Највећи утисак - чињеница да и МУП има одсек који се бави овом темом и да су отворени за сарадњу са НГО сектором.“
- „Спремност организатора да у овим околностима када се искључиво прича о вирусу корона поново скрене пажња на проблем трговине људима и да корона није са собом однела ни тај ни друге друштвене проблеме.“
- „Све је било предобро и јако корисно. Највећи утисак на мене је оставило сазнање о томе колики је проценат заступљености трговине људима у Србији.“
Можда ова три дана нису много, али смо заједно са нашим учесницима/ца и говорнцама/цама направили велики корак ка унапређењу простора и могућности за борбу против трговине људима, посебно у раду са младима.
Национални конгрес о трговини људима под називом „Не у мојој смени“ реализован је у оквиру исотименог пројекта који реализује Фестивал еколошког позоришта за децу и младе у сарадњи са Удружењем „Слобода нема Цену“ и Кино Клуб Нови Сад у оквиру активности јачања капацитета и способности локалних организација цивилног друштва за спречавање и борбу против трговине људима, које спроводи НВО АСТРА у склопу пројекта „Унапређење простора и могућности за борбу против трговине људима“, подржаног од стране Европске уније.
Прукупљени видео едукативни садржај стављен је на располагање свима који су заинтересовани да га погледају јутјуб каналу Фестивала еколошког позоришта за децу и младе