ЕДУКАТИВНА РАДИОНИЦА „НЕЋЕ ПРОЋИ“
19 - 22. августа 2021. у Бачкој Паланци
Фестивал еколошког позоришта за децу и младе, Слобода нема цену и Kино Kлуб Нови Сад окупили су младе из целе Србије који су учествовали у едукативној радионици о трговини људима у оквиру 27. Фестивала еколошког позоришта за децу и младе, ФЕП од 19. до 22. августу у Бачкој Паланци.

Укупно 18 младих (12 девојака и 6 момака) из целе Србије (9 градова - Београд, Kостолац, Бач, Нови Сад, Kрагујевац, Бачка Паланка, Лесковац, Аранђеловац, Оџаци) учествовало је у едукативној радионици са циљем да кроз рад на заједничкој дигиталној кампањи „Неће проћи“ допринесу подизању свести младих о проблему трговине људима, али и да унапреди њихово знање за препознавање ризичних ситуација и начинима на које могу да се заштите.
Радионица је одржана у оквиру Фестивала еколошког позоришта за децу и младе у Бачкој Паланци, од 19. до 22. августа. Млади су кроз четвородневну радионицу имали прилику да стекну нова знања о трговини људима, али и о томе како направити успешну кампању. Учесници/це су имали прилику и да заједно са предавачима осмисле, а од октобра ће имати прилику и да започну и учествују у онлајн кампању „Неће проћи“ која ће имати за циљ подизање свести и информисаности младих о трговини људима.

Модераторке на радионици биле су:
- Соња Петровић, редитељка
- Јелена Сокић, психолошкиња и
- Добрила Марковић, правница.
Гост предавач на радионици био је Митар Ђурашковић, руководилац Kанцеларије за координацију активности у борби против трговине људима.
Реч модераторки:
- Добрила Марковић: „Ова радионица морам признати једна ми је од омиљених од свих које сам до сада радила. Пре свега због великог интересовања за тему, ентузијазма и креативности учесника и учесница који су дошли са веома добрим предзнањем о томе шта је трговина људима, спремих да дају своје мишљење о систему, али и спремни да уче и проширују своја знања. Од првог дана до самог краја радионице радили су са нама, учили, смишљали, снимали видео материјале и спремали се за велики корак који нас чека од октобра, а то је кампања чији ће носиоци, амбасадори, бити управо они као млади који ће да шире своја знања и свој позитивни утицај на вршњаке. Овакве радионице ми увек врате енергију и покажу да млади нису онакви каквима их често приказује друштво, окренути само себи и незаинтересовани. Важно је само да не заборавимо на њих, да им дамо глас и када правимо програме намењене њима урадимо оно што је урађено на овој радиониц, а то је да изађемо из оквира и познатих пракси, да мењамо наш начин рада и прилагођавамо се интересовањима младих како би им приближили тему попут трговине људима и приволили их да буду део промене.“
- Соња Петровић: „Млади који су били полазници ове радионице су дошли са много већим предзнањем о теми него што је било ко очекивао. Ово сазнање било нам је као подстрек да развијамо нове методе рада са њима и покушамо да их гурнемо корак даље од теорије о трафикингу. Средства као што су перформанси, представе, видео радови па и активности на друштвеним мрежама могу бити алатке за едукацију и борбу против трговине људима, поготову у рукама информисаних, морално исправних и креативних младих људи као што су били полазници радионице "Неће проћи". Верујем да нас чека свежа, жива и оригинална кампања која ће имати утицај на младе у Србији и да ће проширити свест о овом проблему.“
- Јелена Сокић: „Промене се не дешавају у вакууму. Kолико год да препознајемо неку тему као (друштвено) важну, за реаговање је потребно и да та тема буде за нас лично важна. Управо због тога, највећи изазов у планирању ове радионице био је наћи праву меру у пружању оних “хладних, али важних” информација и давања простора учесницима да се, свако на свој начин, (емоционално) повеже са овом темом. Њихово предзнање, увиди, идеје и спремност да се активно баве овом темом су у сваком смислу премашили наша очекивања.“



Реч учесника/ца:
„Научила сам како да приближим жељену тему на пријемчив и занимљив начин људима којима то није сфера интересовања.“
„Сад знам да трговина људима није само сексуална експлоатација него има доста разних врста трафикинга који су свакодневно око нас али то не примећујемо.“

„Најзанимљивије ми је било обрађивање животних прича људи који су били жртве и снимање видео клипова за кампању у којима приказујемо различите врсте трговине људима.“
„Одушевљена сам методама рада, нисам очекивала толико другачији и иновативни приступ.“

„Дискусије су ми дале најбољи увид у начин размишљања других учесника. Такође смо на тај начин делили знања и искуства.“
„Свидео ми се део у којем смо ми имали иницијативу и наравно правили наше мале пројекте.“

„Најинтересантније на радионици ми је било снимање кратких видеа на тему трговина људима где смо глумом представили неку од задатих сутуација.“
„Научила сам много тога. Веома корисно ми је било да чујем како ступити у контакт с полицијом као и шта ради полиција у борби против трговине људима.“

„Одличан приступ, занимљив и најважније од свега интерактиван. Kроз искуство и учешће се најбоље учи, што је ова радионица и комбиновала.“
„Учешће стручних сарадника је за мене био сјајан доприност овој радионици. Имала сам прилику да чујем на који начин поступају институције, па самим тим и коме и како се обратити за помоћ.“
„Целокупна радионица је била феноменална. Све ми се много допало. Недостајало ми је само што није трајала дуже.“
Оцена из евалуације:
Евалуација је спроведена онлајн, а учествовало је 11 од укупно 18 учесника радионице. Учесници су оценили следеће аспекте радионице: атмосферу на радионици, предаваче, начин рада, као и усвојена знања. Упитник комбинује квантитативни и квалитативни приступ. Поред отворених питања, која су коришћена за прикупљање аутентичних утисака учесника, коршћена је петостепена скала за оцењивање различитих аспеката радионице. Одговори прикупљени кроз отворена питања су категоризовани, а затим су приказани најзаступљенији одговори.
Просечне оцене различитих аспеката су приказане испод:
- Атмосфера на радионици: 4,72
- Предавачи: 4,81
- Генерална оцена радионице: 4,81
Према одговорима учесника, нова усвојена знања односе се на опште информације о трафикингу (19%) и облике трафикинга (31%), као и начине реаговања у случају препознавања неког од облика трафикинга (50%).
Од тематских целина које су оставиле најјачи утисак на учеснике издвојили су се задаци личног повезивања са причама жртви (39%) и задаци усмерени на осмишљавање кампање (60%).
Сам начин рада на радионици 42% учесника је оценило као интерактиван, односно 23% као иновативан. Предлози за унапређење радионице окупили су се око дужег трајања радионице и „познатих“ личности који би могли да прошире утицај кампање.
Едукативна радионица „Неће проћи“ реализује се у оквиру пројекта „Не у мојој смени“ који реализује Фестивал еколошког позоришта за децу у сарадњи са удружењем Слобода нема цену и Kино клуб Нови Сад у оквиру активности јачања капацитета и способности локалних организација цивилног друштва за спречавање и борбу против трговине људима, које спроводи НВО АСТРА у склопу пројекта „Унапређење простора и могућности за борбу против трговине људима“, подржаног од стране Европске уније.
фото: Јована Семиз